ŚCIEŻKA NAUKI W OPARCIU O KONCEPCJE NAUKOWE
Dbajmy o oceany!
Cele ogólne:
- Kształtowanie wiedzy i postawy szacunku wobec świata natury;
- Rozwijanie rozumienia potrzeby ochrony ekosystemów wodnych;
- Kształtowanie umiejętności rozróżniania figur geometrycznych;
- Tworzenie okazji do doświadczania autonomii/ niezależności działania;
- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności;
- Rozwijanie małej motoryki.
Oczekiwane rezultaty uczenia się:
Dziecko:
- Rozpoznaje różne rodzaje zwierząt morskich;
- Potrafi powiązać zwierzęta z ich ekosystemem;
- Rozumie potrzebę ochrony oceanów i organizmów żyjących w nich;
- Rozpoznaje naturalne kształty geometryczne w architekturze;
- Rysuje różne kształty i linie;
- Formuje, tworzy, buduje z naturalnych materiałów;
- Rozpoznaje problem plastikowych śmieci w oceanie;
- Dostrzega znaczenie recyklingu.
Ewaluacja:
Końcowa ewaluacja – quiz wiedzy z pytaniami nawiązującymi do oczekiwanych efektów uczenia się (nauczyciel może używać zdjęć, książek i innych materiałów wykorzystanych lub stworzonych przez dzieci podczas zajęć do sformułowania pytań), np.
Aktywność 1: Wymień kilka zwierząt morskich? Co jeszcze, oprócz zwierząt, żyje w morzu? Co jedzą ryby? Jak rosną algi, morskie wodorosty? itp.
Aktywność 2: Jakie kształty geometryczne inspirowane naturą można zaobserwować w pracach Gaudiego? Czy Gaudi wykorzystał formy stworzone przez naturę w swoich budynkach? Czy można zobaczyć fale na fasadach budynków Gaudiego? A zwierzęta morskie?
Aktywność 3: Co to jest „plastikowy” ocean? Skąd się wziął ten plastik w oceanie? Czy plastik wyrządza krzywdę zwierzętom w oceanie? Dlaczego recykling jest ważny?
Struktura ścieżki uczenia się:
Ścieżka składa się z 3 aktywności – a ich realizację przewidziano okres około 3 tygodni.
Etap I – Życie pod wodą
Oglądanie filmów poświęconych budowaniu akwarium i wybór jednego z nich (nauczyciel pokazuje pliki wideo całej grupie, około 15 minut). Odtwarzanie wybranego akwarium – nauczyciel pomaga dzieciom zbudować akwarium w małych zespołach (po 3-4 dzieci).
- Życie pod wodą– Budowa akwarium
Etap II – Gaudí i fale morskie
Oglądanie budynków i innych dzieł zaprojektowanych przez Gaudiego na ilustracjach (nauczyciel przygotowuje książki, pocztówki, albumy – około 15-20 minut). Wyobrażanie sobie i odkrywanie, co mogą przypominać/ reprezentować kształty tych budynków. Dyskusja na temat materiałów, jakich używał Gaudi, prowadzona przez nauczyciela w kręgu – około 15-20 minut. Wycieczka z przewodnikiem do Casa Milà (lun alternatywnie: wirtualna wycieczka – link podany w literaturze poniżej). Próby odzwierciedlania niektórych form natury z prac Gaudiego w Casa Milà – ekspresja artystyczna (15-20 minut).
- Gaudí i fale morskie – Wycieczka z przewodnikiem po domu Milà, z opcją wirtualną
Etap III – Plastikowy Ocean
Oglądanie filmu “Opowieść wieloryba” (wideo około 5 minut). Tworzenie opowieści rysunkowej dla rodziców (nauczyciel prosi, by dzieci narysowały opowieść o tym, czego się dowiedziały z filmu – około 30 minut). Nagrywanie wideo z dziecięcymi opowieściami – przedstawianie swoich opowieści innym dzieciom (dziecko z pomocą rodzica nagrywa swoją opowieść w domu, pokazując rysunek, a następnie przedstawia krótki projekt wideo innym dzieciom w przedszkolu).
- Plastikowy Ocean – Stwórz historię o gromadzeniu się plastiku w oceanach i nagraj plik wideo wyjaśniający tę kwestię