ŚCIEŻKA NAUKI W OPARCIU O KONCEPCJE NAUKOWE
Dbajmy o oceany!
Cele ogólne:
- Kształtowanie wiedzy i szacunku wobec świata przyrody, zjawisk i zasobów Ziemi;
- Odkrywanie warstw Ziemi i jej dynamiki;
- Poznawanie konsekwencji klęsk żywiołowych;
- Kształtowanie zrozumienia świata natury, w którym żyjemy;
- Kształtowanie umiejętności rozróżniania figur geometrycznych;
- Rozwijanie umiejętności motorycznych;
- Wyrażanie emocje poprzez plastikowe kreacje.
Oczekiwane rezultaty uczenia się:
Dziecko:
- Rozpoznaje różne objętości i kształty, potrafi powiązać je z prawdziwymi przedmiotami;
- Rozpoznaje zjawiska naturalne;
- Poznaje energię i siły natury, wody oraz warstwy geosfery;
- Tworzy różne rzeźby;
- Odróżnia materiały naturalne od materiałów nadających się do recyklingu oraz materiałów odzyskanych (poddanych recyklingowi).
.
Ewaluacja:
Ewaluacja końcowa za pomocą prostego quizu wiedzy zdobytej podczas zajęć (nauczyciel może wykorzystać, książki, zdjęcia i prace wykonane przez dzieci do sformułowania pytań):
Aktywność 1: Jakie znacie zjawiska atmosferyczne? Czy potraficie rozpoznać siły natury w tych zjawiskach? Które z tych materiałów są naturalne? Co to są materiały do recyklingu i materiały z odzysku/ wtórne?
Aktywność 2: Co to jest wulkan? W jaki sposób wybucha – co to jest erupcja? W jaki sposób zbudować wulkan? Wyjaśnij, jak działa to doświadczenie?
Aktywność 3: Czy wiesz, co to jest trzęsienie Ziemi? Jak dochodzi do tego, że ziemia się trzęsie? Wyjaśnij, jak zbudować model trzęsienia Ziemi? Jak to działa?
Aktywność 4: Czy wiesz, co to jest tsunami – wyjaśnij? Jak byśmy się czuli, gdybyśmy byli w środku tsunami? Co się stanie, jeśli zwierzę zostanie porwane przez tsunami?
Struktura ścieżki uczenia się:
Ścieżka składa się ogółem z 4 aktywności, na których realizację potrzeba około 1 miesiąca.
Etap I – Rzeźby inspirowane naturą
Oglądanie serii prac „Siły natury” Lorenzo Quinn (nauczyciel pokazuje film o pracy Lorenzo Quinn)
Wybór jednej z rzeźb wykonanych przez Lorenzo Quinn. Próby reprodukowania, odtworzenia wybranej rzeźby z wykorzystaniem materiałów naturalnych (nauczyciel prowadzi 3 sesje po około 30 minut pracy artystycznej)
- Rzeźby inspirowane naturą – Wykonanie rzeźby przedstawiającej siłę natury
Etap II – Wulkan wybucha!
Oglądanie filmu (a) o wulkanach, ich powstawaniu i wybuchach the video files oraz (b) o tym, jak zrobić wulkan (nauczyciel pokazuje dwa krótkie filmy – około 15 minut). Budowanie własnego wulkanu i odtwarzanie jego erupcji poprzez wywołanie reakcji chemicznej (praca zespołowa).
- Wulkan wybucha! – Zbuduj wulkan i zasymuluj erupcję
Etap III – Trzęsienie Ziemi
Oglądanie filmu o trzęsieniach Ziemi oraz przyczynach ich powstawania (nauczyciel pokazuje krótkie około 4-minutowe wideo). Budowanie modelu trzęsienia Ziemi i odtwarzanie ruchu skorupy ziemskiej podczas trzęsienia na podstawie instrukcji filmowej (około 45 minut – praca w małych zespołach).
- Trzęsienie Ziemi – Budowa modelu trzęsienia ziemi
Etap III – Tsunami na horyzoncie
Oglądanie filmu na temat tsunami i przyczyn jego powstawania (krótkie, około 4-minutowe wideo). Wybór zwierzęcia morskiego: meduza, krab, ośmiornica, kalmar, rekin, delfin. Wyobrażanie sobie i tworzenie krótkiej opowieści rysunkowo-darmowej w roli wybranego zwierzęcia „Gdybyś był zwierzęciem w środku tsunami…” (nauczyciel zachęca do wyrażania uczuć). Przedstawianie swoich opowieści rysunkowych innym – tworzenie wystawy prac (każde dziecko powinno mieć szansę przestawienia swojej opowieści).
- Tsunami na horyzoncie – Rysowanie opowiadania o morskim zwierzęciu podczas tsunami